Gospodarowanie odpadami to nie tylko codzienne odbiory od mieszkańców, firm czy instytucji, działających na terenie naszej gminy. Gospodarowanie odpadami to nie tylko codzienny transport odpadów do recyklerów, instalacji komunalnych czy instalacji termicznego przetwarzania, które zagospodarowują wytwarzane przez nas odpady. Zadania Działu Gospodarki Komunalnej w zakresie odpadów i oczyszczania miasta są dużo szersze. Poza prowadzeniem soleckiego PSZOKu pracownicy działu realizują także inne zadania na terenie gminy, wypełniają obowiązki związane z dokumentacją dotyczącą gospodarki odpadami czy prowadzą działania edukacyjne w zakresie właściwego postępowania z odpadami.
Jest jednak w naszej codziennej pracy jedno zadanie, które za każdym razem wywołuje nasz całkowity brak zrozumienia i sprzeciw dla zaistniałej sytuacji. Mowa tu o likwidacji dzikich wysypisk.
Trudno znaleźć jakiekolwiek usprawiedliwienie dla osób, które wyrzucają i porzucają swoje odpady w lasach, parkach, przy drogach czy w ustronnych miejscach. Tym bardziej, że z czasami są to odpady, które bez większych problemów można byłoby przekazać do PSZOKu lub wystawić do odbioru z uwagi na komunalnych charakter tych odpadów.
Dzikie wysypiska odkrywane są przez pracowników Urzędu Miejskiego czy ZGK w różnych lokalizacjach. Nie są to tylko lasy, choć tam śmieci rażą rzeczywiście najbardziej, ale też miejsca w samym mieście (np. przy garażach, a nawet przy rzadziej odwiedzanych ulicach osiedlowych). Niejednokrotnie sami mieszkańcy i soleckie firmy i instytucje zgłaszają nam także, że są osoby, które podrzucają im swoje odpady, czy wrzucają pozostałości bytowe z gospodarstwa domowego do koszy ulicznych.
Zakład Gospodarki Komunalnej zajmuje się likwidacją dzikich wysypisk na zlecenie Gminy. Nasi pracownicy wykonują swoje zadania rzetelnie, z intencją przywrócenia prawidłowego stanu miejsca, gdzie utworzone zostało dzikie wysypisko. Każde takie zlecenie, każda masa odpadów zebrana na terenie naszej gminy generuje jednak koszty zbiórki czy odpowiedniego zagospodarowania.
To, jak postępujemy z wyprodukowanymi przez nas odpadami świadczy tylko o nas samych. Pamiętajmy, że odpady są takim elementem naszego życia, za którego istnienie, wytworzenie jesteśmy odpowiedzialni my sami. Prowadźmy zatem właściwą gospodarkę odpadami w gospodarstwach i firmach, zwracajmy uwagę na osoby wyrzucające nielegalnie śmieci, tworzących dzikie wysypiska, zgłaszajmy przypadki takich działań. To o wiele korzystniejsze rozwiązanie niż coraz częstsze sprzątnie dzikich wysypisk, które zwiększa koszty całego systemu gospodarowania odpadami w gminie, tworzonego z naszych – mieszkańców – opłat.