Choć pogoda za oknem jeszcze tego nie wskazuje, wiosna zbliża się do nas coraz większymi krokami. A wraz z nią powrót mieszkańców do prac w przydomowych ogródkach. Wiosna, lato i jesień to czas, kiedy odnotowujemy znaczne wzrosty ilości odpadów ulegających biodegradacji, gromadzonych w brązowych workach. Odpady te odbieramy od właścicieli nieruchomości, ale i przyjmujemy w PSZOKu. Na tę chwilę w naszej gminie nie ma ograniczeń ilości oddawanych odpadów tego typu (choć analizując sytuację na rynku widzimy, że część gmin w Polsce, powoli wprowadza takie obostrzenia).
Wystawiając do odbioru lub oddając na PSZOK odpady biodegradowalne pamiętajmy, że nie wszystko, co na pierwszy rzut oka może się wydawać odpadem bio, nim właśnie jest. Nie wszystko zatem powinno trafiać do brązowych worków, czy pojemników w wiatach śmietnikowych. I tak jednym z częściej popełnianych „grzechów” wśród solecczan jest wyrzucanie całych połaci darni z dużą ilością ziemi ogrodowej. Podobnie, w workach znajdujemy od czasu do czasu kamienie. To także nie jest odpad biodegradowalny. Trafiają się także worki z popiołem po spaleniu węgla kamiennego czy kości (np. po gotowaniu mięsa/wywarów itp.). Podobnie odpady w postaci impregnowanego drewna czy stolarki drzwiowej czy okiennej, pomimo tego, że są zrobione z drewna nie są odpadem, który powinien trafić do brązowego worka.
Kilkukrotnie mieliśmy także pytania o możliwość przywiezienia do PSZOKu drewnianych podkładów kolejowych. Tu zwracamy mieszkańcom szczególną uwagę na to, że odpad tego typu, niemal ze 100% pewnością jest odpadem niebezpiecznym z uwagi na zawartość oleju kreozotowego. Ten odpad nie tylko nie powinien nigdy znaleźć się wśród odpadów biodegradowalnych, ale też nie powinien w ogóle trafić na PSZOK, gdyż zdecydowanie nie jest to odpad komunalny. Jeśli ktokolwiek z mieszkańców posiada na swojej działce tego typu odpad, pracownicy Działu Gospodarki Komunalnej wskażą możliwe miejsca jego utylizacji.
Przypominamy także, że odpady biodegradowalne, które można przekazywać do PSZOKu to odpady, które pochodzą z nieruchomości zamieszkałych. Zatem np. odpady zielone z ogródków działkowych powinny być wyrzucane przez działkowiczów w miejscu gromadzenia odpadów, ustalonym dla danego RODu. Prosimy upewnić się przy okazji czy zarząd RODu podpisał umowę na odbiór odpadów biodegradowalnych.
Przy okazji poruszenia tematu bioodpadów przypominamy, że mieszkańcy, którzy założą lub posiadają już przydomowe kompostowniki i w nich samodzielnie zagospodarowują odpady bio, mogą ten fakt zgłosić w Urzędzie Miejskim (Wydział Utrzymania Miasta) i tym samym obniżyć wysokość opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów.