„Od czynu do pamięci – wspólnie na rzecz dawnych mieszkańców Solca Kujawskiego”

Jest nam niezmiernie miło zakomunikować, że Zakład Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. został partnerem projektu pn. “Od czynu do pamięci – wspólnie na rzecz dawnych mieszkańców Solca Kujawskiego”, którego beneficjentem jest Stowarzyszenie Absolwenci i Miłośnicy ZSOiZ w Solcu Kujawskim. Nasza Spółka zawsze z chęcią wspiera inicjatywy służące mieszkańcom. Rozumiemy, jak ważne dla naszej tożsamości i spajania więzów międzyludzkich jest kultywowanie i zachowanie dziedzictwa historyczno-kulturowego, szczególnie tego o znaczeniu lokalnym. Jako podmiot na co dzień dbający o czystość i porządek na terenie gminy cieszymy się, że są w naszej społeczności ludzie, dla których pamięć o minionych pokoleniach jest ważna i angażują się w wydarzenia takie, jak porządkowanie terenów starych soleckich nekropolii. Nie pozostajemy obojętni na te działania i z dumą udostępniamy nasze zasoby, by wspomóc inicjatorów projektu.

Kilka słów o projekcie od jego autorów:

Solec Kujawski jest najstarszą miejscowością powiatu bydgoskiego, a mimo wszystko nie znajdziemy na terenie miasta wielu zabytków pamiętający najdawniejsze czasy. Jednymi z ważniejszych zabytków tworzących krajobraz kulturowy miasta są świątynie i powiązane z nimi nekropolie. Na terenie miasta i gminy znajduje się wiele nieczynnych cmentarzy, głównie ewangelickich, stopniowo zanikających z naszego krajobrazu poprzez postępującą dewastacje oraz upływ czasu. Realizowany przez Stowarzyszenie Absolwenci i Miłośnicy ZSOiZ w Solcu Kujawskim projekt w ramach programu Wspólnie dla dziedzictwa, którego operatorem jest Narodowy Instytut Dziedzictwa ma na celu pokazać jak cennymi pamiątkami po dawnych mieszkańcach Solca są nieczynne nekropolie. Głównym celem zadania jest wzrost społecznego zaangażowania młodzieży w identyfikację dziedzictwa i w system opieki nad zabytkami, osiągany we współpracy z organizacjami pozarządowymi, służbami konserwatorskimi, lokalnymi instytucjami kultury oraz w porozumieniu z samorządem terytorialnym. Przeprowadzane wykłady, prace porządkowe, opracowana ścieżka dydaktyczna oraz wystawa mają pomóc we wzroście świadomości społecznej w zakresie roli i wartości dziedzictwa kulturowego, które dotychczas było postrzegane jako „niechciane” lub zapomniane. Osobiste zaangażowanie uczestników w prace porządkowe oraz w przygotowanie wystawy ma pomóc w zbudowaniu pozytywnej emocjonalnej więzi pomiędzy nimi, a dziedzictwem kulturowym będącym przedmiotem projektu. Realizacja głównych jego celów przyczyni się również do aktywizowania lokalnej społeczności, rozwój edukacji kulturalnej, pełniejszego zidentyfikowania lokalnego dziedzictwa kulturowego i poszerzania wiedzy o jego wartości. Podjęte działania będą także wzmacniać poczucie sprawczości u mieszkańców, ale także wpływać na nawiązywanie więzi międzypokoleniowej przy naprawie dobra wspólnego. Ważnym celem podejmowanych prac jest także szerzenie idei wolontariatu, poprawa dostępności do zabytkowych cmentarzy, krzewienie tolerancji, wzrost wiedzy o przeszłości miasta i lokalnej historii u uczniów/wolontariuszy, kreowanie pozytywnych wzorców społecznych, zwiększenie poczucia dumy z małej ojczyzny, a na końcu wzrost kompetencji i doświadczenia członków stowarzyszenia poprzez realizacje wszystkich punktów projektu.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Podejmowane działania są skierowane przede wszystkim do społeczności szkolnej ZSOiZ, jednakże uczestniczyć w nich mogą również pozostali mieszkańcy Solca Kujawskiego.

Realizacja zadania nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie partnerów projektu:

  • Urząd Miasta i Gminy Solec Kujawski
  • Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Solcu Kujawskim
  • Muzeum Solca im. Księcia Przemysła w Solcu Kujawskim
  • Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu
  • Parafia Ewangelicko-Augsburska w Bydgoszczy
  • Stowarzyszenie „Lapidaria. Zapomniane cmentarze Pomorza i Kujaw”

Patronat medialny nad projektem sprawuje TV Solec.

Szczegółowy program działań dostępny jest na plakacie promującym przedsięwzięcie. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.