Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Zmiana prawa lokalnego, dotyczącego odpadów

Podczas LXIII sesji Rady Miejskiej w Solcu Kujawskim, w dniu 24.02.2023 roku, sporo miejsca zostało poświęconego sprawom związanym z Regulaminem utrzymania czystości i porządku w gminie Solec Kujawski. Przyjęcie nowego brzmienia regulaminu było konieczne, w związku ze zmianami dotyczącymi przede wszystkim postępowania i klasyfikacji odpadów budowlanych i poremontowych, a także spraw związanych z opróżnianiem zbiorników bezodpływowych – szamb i przydomowych oczyszczalni, w których gromadzone są ścieki oraz osady ściekowe, odbierane przez podmioty, świadczące usługi asenizacyjne.

Z uwagi na profil działalności, szczególnie ważne są dla nas zmiany dotyczące postępowania z odpadami budowlanymi i poremontowymi, które w związku z nowelizacją Ustawy o odpadach straciły status odpadów komunalnych. Dokonano jednak rozgraniczenia na odpady budowlane i remontowe (takie, które powstają np. w wyniku świadczenia usług budowlanych i remontowych przez firmy) oraz odpady budowlane i remontowe z gospodarstw domowych.

Przypominamy w tym miejscu, że do soleckiego PSZOKu mogą być przekazywane tylko te odpady budowlane i poremontowe, które pochodzą z gospodarstw domowych. Co więcej, zmienione prawo krajowe nakazuje obowiązek segregacji odpadów budowlanych. Jednocześnie, jak podkreślono w uzasadnieniu do przyjętej uchwały Rady Miejskiej, dla odpadów tego typu, pochodzących z gospodarstw domowych, obowiązek segregacji przesunięto na rok 2025. Nie zmienia to faktu, że już dzisiaj zachęcamy osoby przekazujące odpady na PSZOK do stosowania podziału np. na gruz, stolarkę okienną i drzwiową, płyty kartonowo-gipsowe, ceramikę czy inne frakcje, które da się w sposób logiczny podzielić. Pozwoli to w sposób wygodniejszy przyzwyczaić się do czekających nas nieubłaganie zmian w kolejnych latach.

W trakcie sesji podkreślono także, że pozostawiony zostaje zapis, dotyczący możliwości przekazania do 1m3 odpadów budowlanych i poremontowych do PSZOK w ramach opłaty wnoszonej za gospodarowanie odpadami. Ze swojej strony przypominamy, że jeden metr sześcienny, o którym mowa to limit na jedną nieruchomość i dotyczy tylko odpadów z gospodarstw domowych, będących wynikiem prac, które nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę czy zgłoszenia robót budowlanych.

Uczulamy też mieszkańców, że jeśli usługi remontowe/budowlane świadczy profesjonalna firma (nie są wykonywane samodzielnie przez mieszkańca) to obowiązek zagospodarowania odpadów, które powstały w wyniku świadczenia usługi, co do zasady leży po stronie świadczącego usługę. Mówiąc przystępniej, właścicielem odpadu jest firma remontowa/budowlana i powinna ona odpad po swoich pracach zabrać i zagospodarować go samodzielnie.

Mieszkańcy, którzy chcieliby skorzystać z możliwości przekazania odpadów budowlanych i poremontowych z gospodarstw domowych, zapraszamy do naszego Zakładu, celem pobrania worka big bag. Z uwagi na estetykę naszego miasta, zachęcamy do tego, by big bagi pobierać i zgłaszać ich odbiór w czasie rzeczywiście trwających prac budowlanych/remontowych, by nie zalegały przy posesjach lub przed blokami (w niektórych przypadkach nawet kilka miesięcy). Pobrane worki big bag można samodzielnie, nieodpłatnie dostarczyć do PSZOK. Worek może być także odebrany od mieszkańca przez pracowników ZGK, w ramach usługi dodatkowej, płatnej zgodnie z aktualnym cennikiem usług.

Gdy tylko Regulamin utrzymania czystości i porządku w gminie Solec Kujawski będzie dostępny na stronach Urzędu Miejskiego, umieścimy go także w repozytorium dokumentów na naszej stronie internetowej.